Rutte promises to participate in "security guarantees"
NATO Secretary General Mark Rutte arrived in Kyiv and promised the participation of the US and NATO in "security guarantees" for Ukraine, part of which will be "strengthening the Ukrainian Armed Forces".
"Strong security guarantees are of key importance, the US and NATO will participate in providing them," Rutte said at a press conference with Volodymyr Zelensky, adding that security guarantees will only be a "second line of defense", with the first priority being strengthening the Ukrainian Armed Forces after the conflict.
Earlier, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov clearly stated in Moscow that the deployment of NATO forces in Ukraine is out of the question.