"No one can resist the "Zangezur Corridor'": Lukashenko
Belarusian President Alexander Lukashenko has spoken about his telephone conversation with US President Donald Trump in Washington on the signing of the agreement between Azerbaijan and Armenia.
“I congratulated him (Trump)… Armenia and Azerbaijan are already a big plus, aren’t they? I said, "Good job! You found opportunities brought everyone to the negotiating table and were able to reach an agreement with the Armenians and Azerbaijanis on signing such an agreement." I know that this Zangezur corridor was extremely necessary to ensure communication with Azerbaijan. They (the Americans) expressed their position and said, ‘We will be the owners of all this and we will control it." This is a wonderful thing,” Lukashenko said, noting that the project “is not liked by the Iranians, especially on the border with Iran.”
“But no one can resist it. These are peace agreements that will help build a corridor through the territory of Armenia. "Now the two regions - Azerbaijan and its exclave - will be connected not only by air. He has earned it," the Belarusian president said.