Trump Calls for Soros to Be Prosecuted
US President Donald Trump has called for the criminal prosecution of Hungarian-American financier and billionaire George Soros and his son for supporting violent protests in the United States.
“George Soros and his left-wing radical wonderful son should be charged under the RICO Act for supporting violent protests in the United States,” Trump wrote on his Truth Social social network.
The president stressed that we can no longer allow “crazy people to destroy America and not give them the opportunity to breathe and be free.”
“Soros and his gang of psychopaths have done enormous damage to our country,” Trump said.
The US president urged the billionaire’s friends on the West Coast to be careful, as the US government is “watching” them.
The RICO Act provides for criminal liability for all members of a criminal group if one of them commits a crime.