Zakharova: "The 2020-2022 trilateral agreements remain in force"
The official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, referred to the statement of the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan on the trilateral agreement.
Zakharova called Pashinyan's statements "a figurative expression."
"The trilateral agreements for 2020-2022 remain in force, none of the parties has refused them, and there are no documents on their termination," Zakharova noted.
It should be recalled that earlier the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan announced that the trilateral statement of the leaders of the Republic of Armenia, the Russian Federation and Azerbaijan of November 9, 2020 "has lost its force."