"The buffer zone already exist" - Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky commented on an article in Politico that European leaders are considering the possibility of creating a buffer zone between Ukrainian and Russian troops as part of a peace deal.
I have heard this more than once from Europeans and Americans. Only those who do not understand the technological state of the war today suggest a buffer zone of 40-50-60, I have even heard a proposal for 100 km. This is a completely different story. Today, our heavy weapons are already located 10+ km from each other, because everything is hit by drones. This buffer zone, I call it a dead zone, someone calls it a gray zone, it already exists, Zelensky said during a briefing on Friday.
According to him, if Russia wants the Ukrainian army to be at a greater distance, Russian soldiers can be withdrawn deeper into the temporarily occupied territories.