Wednesday, 03 September, 2025, 00:21
According to the New York Times, US President has secretly signed a directive to the Pentagon to begin using military force against certain Latin American drug cartels
WASHINGTON, September 2. /TASS/. The United States opened fire at a ship allegedly carrying drugs off Venezuela’s coast, US President Donald Trump told journalists.
"We just over the last few minutes, literally shot out a boat, a drug carrying boat, lot of drugs in that boat," he said, giving no further details.
Reuters reported on August 19, citing Pentagon sources, that three US missile destroyers (USS Gravely, USS Jason Dunham and USS Sampson) had been deployed near Venezuela as part of an effort to address threats from Latin American drug cartels. Other reports mentioned the deployment of the USS Newport News submarine, the USS Lake Erie missile cruiser, landing ships and 4,500 troops. According to the New York Times, US President Donald Trump has secretly signed a directive to the Pentagon to begin using military force against certain Latin American drug cartels.
Washington claims that Venezuelan President Nicolas Maduro is part of the Cartel de los Soles (or the Cartel of the Suns), whose existence Caracas denies.