Friday, 31 October, 2025, 12:36
The United States cancelled a planned Budapest summit between President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin following Russia's firm stance on hardline demands regarding Ukraine, the Financial Times reported on Friday.
The decision came after a tense call between the two countries' top diplomats, the Financial Times said, citing people familiar with the matter.
On October 16, after a phone conversation, Vladimir Putin and Donald Trump announced their readiness to meet in Budapest. A few days later, Trump cancelled the talks, as the American side doubted the possibility of achieving the "desired goals."