Wednesday, 26 November, 2025, 12:23
Poland’s Deputy Minister of National Defence, Paweł Zalewski, has stated that the U.S. plan for a peace settlement in Ukraine excludes any provisions for stationing European fighter jets in the country.
“The idea of deploying EU military aircraft in Poland was considered, but it was decided that this type of document should not include such a point,” Zalewski explained on the air of RMF FM radio.
The deputy minister added that after reviewing the U.S. plan, it became clear that it should not contain any clauses related to the deployment of forces on NATO territory.