US Institute of Peace renamed for Trump
The US state department on Wednesday announced that the building of the United States Institute of Peace (USIP) in Washington, DC, has been rebranded as the Donald J Trump Institute of Peace.
The announcement was made through an official post on X that read: “This morning, the State Department renamed the former Institute of Peace to reflect the greatest dealmaker in our nation's history. Welcome to the Donald J Trump Institute of Peace. The best is yet to come.”
US secretary of state Marco Rubio, backing the move, wrote on X: “President Trump will be remembered by history as the President of Peace. It's time our State Department display that․"
CNN, commenting on the topic, noted that the Trump administration had effectively shut down the institute earlier this year for budgetary reasons. The institute had been established by Congress in 1984 with the purpose to resolve conflicts.