Billionaires are inheriting record levels of wealth, UBS report finds
The spouses and children of billionaires inherited more wealth in 2025 than in any previous year since reporting began in 2015, according to UBS's (UBSG.S), opens new tab Billionaire Ambitions Report published on Thursday.
In the 12 months to April, 91 people became billionaires through inheritance, collectively receiving $298 billion, up more than a third from 2024, the Swiss bank said.
The report is based on a survey of some of UBS's super-rich clients and a database that tracks the wealth of billionaires across 47 markets in all world regions.
At least $5.9 trillion will be inherited by billionaire children over the next 15 years, the bank calculates.
Most of this inheritance growth is set to take place in the United States, with India, France, Germany and Switzerland next on the list, UBS estimated.