Trump launches gold card program for expedited visas with a $1 million price tag
President Donald Trump's administration officially launched his "Trump Gold Card" visa program on Wednesday to provide a pathway, with a steep price, for non-U.S. citizens to get expedited permission to live in the United States.
The website Trumpcard.gov, complete with an "apply now" button, allows interested applicants to pay a $15,000 fee to the Department of Homeland Security for speedy processing.
After going through a background check or vetting process, applicants must then make a "contribution" -- the website also calls it a "gift" -- of $1 million to get the visa, similar to a "Green Card," which allows them to live and work in the United States.
"Basically it's a Green Card, but much better. Much more powerful, a much stronger path," Trump told reporters at the White House. "A path is a big deal. Have to be great people."