Ukraine proposes joint operation of Zaporizhzhia nuclear plant with US, Zelenskyy says
The issue of the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant remains one of the most challenging points of the US peace plan regarding Ukraine. The parties are currently seeking a compromise, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said during a meeting with journalists.
As Zelenskyy said, the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant is the 12th point of the draft peace plan. The US proposal is that the Zaporizhzhia NPP would be operated jointly by three countries — Ukraine, the United States, and Russia.
"The Russians believe that they will still make it so that they operate the Zaporizhzhia NPP. They will tie the operation of this plant to the humanitarian aspect. They will say. Let's restore the dam, let's supply electricity. That is why partners say they want a joint management mechanism," Zelenskyy explained.
According to him, Ukraine's compromise position is that the Zaporizhzhia NPP would be operated by a joint venture comprising the United States and Ukraine on a 50–50 basis.
"Fifty percent of the electricity produced goes to Ukraine, and as for the other 50 percent, the United States independently determines its distribution," Zelenskyy clarified.
He added that it is necessary to demilitarize the plant's territory, as well as Enerhodar and the Kakhovka Hydroelectric Power Plant.