Trump withdraws US from 66 international organizations
President Donald Trump has ordered the United States to withdraw from 66 international organizations, including major UN agencies, hastening Washington's retreat from multilateral cooperation.
Trump signed an executive order on Wednesday directing US departments to end participation in and funding for 31 United Nations entities and 35 non-UN organizations "as soon as possible," according to a White House release.
The list includes organizations involved in areas such as climate, energy, development, governance, migration and gender policy, according to the White House. The White House published the full list alongside the order.