Danish and Greenlandic ministers to meet U.S. official in Washington
Danish Foreign Minister Lars Løkke Rasmussen and Greenland’s minister for foreign affairs, Vivian Motzfeldt, are scheduled to meet U.S. Senator Marco Rubio in Washington D.C. on Wednesday, Danish broadcaster TV 2 reported Monday.
A calendar from the US State Department seen by the broadcaster lists the meeting, while noting that the schedule could still change.
CBS News has also reported the meeting, citing anonymous sources. It is due to take place at the US Department of State in Washington, DC.