Almost 12,000 flights canceled as major winter storm bears down across much of the US
Almost 12,000 flights across the U.S. set to take off over the weekend were canceled as a monster storm started to wreak havoc Saturday across much of the country and threatened to knock out power for days and snarl major roadways with dangerous ice.
Roughly 140 million people, or more than 40% of the U.S. population, were under a winter storm warning from New Mexico to New England. The National Weather Service forecast warned of widespread heavy snow and a band of catastrophic ice stretching from east Texas to North Carolina. By midday Saturday, a quarter of an inch (0.6 centimeters) of ice was reported in parts of southeastern Oklahoma, eastern Texas and portions of Louisiana.
“What really makes this storm unique is, just following this storm, it’s just going to get so cold,” said Allison Santorelli, a meteorologist with the National Weather Service. “The snow and the ice will be very, very slow to melt and won’t be going away anytime soon, and that’s going to hinder any recovery efforts.”