Palace ready to help UK police in any inquiry into king's brother Andrew
Buckingham Palace said on Monday it was ready to support any police investigation into King Charles' younger brother after emails suggested Andrew Mountbatten-Windsor might have shared confidential British trade documents with Jeffrey Epstein.
Mountbatten-Windsor, already cast out of the royal inner circle over his close relationship with Epstein, has faced fresh scrutiny since the recent publication of millions of new documents relating to the late convicted U.S. sex offender.
"The king has made clear, in words and through unprecedented actions, his profound concern at allegations which continue to come to light in respect of Mr Mountbatten-Windsor’s conduct," a palace spokesperson said.