Pelosi: It’s deeply disappointing, to see the Vice President delete a post acknowledging that truth
Former Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi, on her X page, addressed US Vice President J.D. Vance's visit to the Armenian Genocide Memorial and the removal of a post about that visit on social media.
"When I visited Armenia as Speaker in 2022, our Congressional delegation stood at Tsitsernakaberd and spoke clearly and unapologetically about the Armenian Genocide — because truth matters.
That truth was affirmed when the House overwhelmingly passed a bipartisan resolution recognizing the Armenian Genocide in 2019, and when President Biden showed moral leadership by formally acknowledging it in 2021 — a position shamefully reversed by the Trump Administration.
It’s deeply disappointing, though not surprising, to see the Vice President delete a post acknowledging that truth. Erasing history dishonors the victims and weakens our commitment to human rights everywhere", she wrote.