Thursday, 12 February, 2026, 14:32
Canadian police name the suspect in a school and home shooting in British Columbia as 18-year-old Jesse Van Rootselaar
Eight people were killed and 25 people injured in the attacks at Tumbler Ridge Secondary School and a home.
The dead include an adult female educator, 39, three female students, all aged 12, and two male students, aged 12 and 13
Two other victims, an adult female, 39, and a male youth, 11, were found in a local residence. Police say they were the suspect's mother and step-brother
The suspect also died from what police believe was a self-inflicted wound
They say the suspect was "born as a biological male, who.... approximately six years ago began to transition to female, and identified as female"