Wednesday, 18 February, 2026, 13:24
Responding to the conviction and 20-year sentence of Ruben Vardanyan, the last of 16 ethnic Armenians put on trial by Azerbaijan, Marie Struthers, Amnesty International’s Director for Eastern Europe and Central Asia, said:
“The conviction of the 16 defendants, culminating in this sentence against Ruben Vardanyan, is nothing short of a travesty. The fact that Ruben Vardanyan and the others, several civilians like himself, were tried before a military court in itself raises serious concerns and is incompatible with fair trial guarantees. While victims of the decades-long conflict over Nagorno-Karabakh in both Armenia and Azerbaijan deserve truth, justice, reparations and assurances of non-repetition, these convictions constitute an affront to all victims of crimes under international law.”
“Accused of a plethora of extremely serious crimes, Ruben Vardanyan and other defendants were tried in an effectively closed hearing, based on ‘evidence’ in a language they could not understand and that was not adequately translated. Even the charges – over 40 against Vardanyan alone – including “terrorism” and “crimes against humanity” were not fully publicly disclosed during proceedings. Amnesty International requested information from the Azerbaijani authorities about the trial and the evidence but received no response.