Trump claims Iran or ‘somebody else’ could have carried out deadly school strike
As oil prices surged amid the widening war with Iran, Donald Trump suggested, without evidence, on Monday that the strike on an Iranian elementary school could have been carried out by Iran or “somebody else”.
During back-to-back appearances in Florida, Trump was asked whether the US would accept responsibility for a strike that hit the school and killed scores of people, many of them children, after video evidence showed a US Tomahawk struck the naval base next to it.
In response, the president claimed the bombing had been carried out by Iran or “somebody else”.
“It’s something that I was told is under investigation, but Tomahawks are used by others,” Trump said. “As you know, numerous other nations have Tomahawks. They buy them from us.”