Tuesday, 31 March, 2026, 13:13
US President Donald Trump and his team are ready to pressure Ukraine to end the war by demanding territorial concessions, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said, Axios reports.
As the president of Ukraine noted, the latest talks between the Ukrainian delegation in Miami and Trump's special envoys — Steve Witkoff and Jared Kushner — yielded no results.
"They want to end the war. My concern is that they see only one way to do it. I am sure the President Trump and his team want to end the war. But why do we have to pay for this? We are not the aggressors. They don't see another way to stop Putin other than withdrawing Ukrainian troops from our territory. My concern is that nobody really values the danger of such a decision for our security," Zelensky told Axios.
The head of state added that after the end of the confrontation with Iran, the US authorities may again increase pressure on Ukraine to force it to make territorial concessions to end the war with Russia.