Thursday, 02 April, 2026, 13:56
Iran’s Army Chief, General Hatami, has instructed operational headquarters to increase vigilance against any potential ground operations by what he described as the “enemy,” emphasising the need for constant monitoring and rapid response.
In a recent directive, Hatami called for all "enemy" movements to be tracked with maximum precision, stressing that countermeasures must be implemented without delay if required.
“The shadow of war must be lifted from our nation, and security must prevail for all. It is unacceptable for some areas to be safe while our people live in insecurity,” Hatami said.