Wednesday, 08 April, 2026, 12:15
White House Press Secretary Karoline Leavitt said on X that “This is a victory for the United States that President Trump and our incredible military made happen.”
“From the very beginning of Operation Epic Fury, President Trump estimated this would be a 4-6 week operation. Thanks to the unbelievable capabilities of our warriors, we have achieved and exceeded our core military objectives in 38 days,” Leavitt wrote.
She added that “The success of our military created maximum leverage, allowing President Trump and the team to engage in tough negotiations that have now created an opening for a diplomatic solution and long-term peace.”