The US wants specific commitments from European allies on their pledge to help secure the Strait of Hormuz after the fighting in Iran stops, requesting that the countries present concrete plans to ensure navigation through the waterway within days, according to a senior NATO official.
The request was presented during discussions between American and NATO officials at the White House — where President Donald Trump met with North Atlantic Treaty Organization Secretary General Mark Rutte — as well as at the Pentagon and State Department, according to the official.
However, strikes from Iran and Israel have continued and the Strait of Hormuz has remained effectively closed since the announcement. That raises questions about whether the latest request from the US will spur members of the Hormuz coalition to present plans quickly and whether they consider the US timeline of a few days realistic.