Sunday, 26 April, 2026, 22:34
Russia’s foreign ministry says that Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi will travel to Moscow for talks.
“We confirm a visit by Araghchi to Russia with the aim of holding talks,” the ministry tells the RIA Novosti news agency, without providing more details.
Earlier, Iran’s ISNA news agency quoted Tehran’s ambassador to Russia, Kazem Jalali, saying that Araghchi would meet Russian President Vladimir Putin in Moscow on Monday to “consult with Russian officials regarding the latest status of the negotiations, ceasefire, and surrounding developments.”