President Trump claimed Sunday that Iran’s oil infrastructure could explode in about three days because of mechanical issues exacerbated by the US blockade on its vessels.
“When you have, you know, lines of vast amounts of oil pouring through your system, if for any reason that line is closed because you can’t continue to put it into containers or ships, which has happened to them — they have no ships because of the blockade — what happens is that line explodes from within, both mechanically and in the earth,” Trump told Fox News’ “The Sunday Briefing.”
“It’s something that happens where it just explodes. And they say they only have about three days left before that happens. And when it explodes, you can never, regardless, you can never rebuild it the way it was.”
Experts have warned that Iran could be forced to shut down its oil fields as early as April 29 because of the US naval blockade, risking long-term damage to its crude production.