Tuesday, 05 May, 2026, 17:56
US President Donald Trump has said that it is possible that a reduction in oil production will cause enormous damage to Iran's oil infrastructure.
"They have a problem coming up, because they have, it’s a very explosive situation in a lot of different ways. You know, their oil, when you turn off the oil, underground, and the mechanical, too, but underground, it has a tendency, in almost like 100% of the cases, to literally explode and just destroy everything around it. And you can never get that oil again. In other words, you can get back 30-40%, but it can never be like it is right now. It does tremendous damage to the oil system in a country if that happens" he said.