Trump and Iran’s President Pezeshkian sign memorandum aimed to end war
President Donald Trump and Iranian President Masoud Pezeshkian on Wednesday digitally signed a memorandum of understanding aimed at developing a permanent peace deal to end the war between their two nations, officials said.
Trump signed the MOU before a dinner in Versailles, France, with French President Emmanuel Macron, France’s first lady Brigitte Macron, Secretary of State Marco Rubio, and others, according to a video posted online by White House Deputy Chief of Staff Dan Scavino.
“It’s signed,” Trump told reporters after the dinner.
The text calls for the immediate end to military actions by Israel in Lebanon and the full reopening of the Strait of Hormuz without tolls by Iran for at least 60 days.
The MOU, which includes 14 separate points, includes an agreement for the U.S. and Iran to resolve the question of how to dispose of the Islamic Republic’s stockpile of highly-enriched uranium.