Iran says at least 30 civilians killed in recent US strikes
At least 30 civilians have been killed in US attacks on southern Iran over the past several days, Iranian government spokeswoman Fatemeh Mohajerani said on Wednesday.
"We offer our condolences to the bereaved families and honour the memory of the deceased. The government will stand with the people with its full strength," she wrote on X.
Separately, Health Ministry spokesman Hossein Kermanpour said on X that more than 260 people had been injured since the latest wave of attacks began a week ago. Of those, 222 have since been discharged from hospital following treatment, he added.