Sunday, 09 August, 2026, 20:28
A Russian strike destroyed a humanitarian warehouse belonging to the World Health Organisation (WHO) in Dnipro on Friday 7 August.
Source: WHO director-general Tedros Adhanom Ghebreyesus on X (Twitter)
Quote: "Last Friday, a WHO humanitarian warehouse in Dnipro, Ukraine, was struck and destroyed.
At this time, no casualties have been reported. A WHO staff member and drivers had been on site earlier in the day supporting the evacuation of supplies. The team had succeeded in evacuating 130 of approximately 300 pallets and left the area before the attack."
Details: The warehouse stored humanitarian medical supplies intended for healthcare facilities in the combat zone, mainly WHO supplies for providing emergency medical care.