Ռուսական զորքերի հարվածի հետևանքով ոչնչացել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության պահեստը
Ուրբաթ օրը՝ օգոստոսի 7-ին, հարձակման հետևանքով ավերվել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) մարդասիրական պահեստը Դնեպրում։ Այս մասին X սոցիալական ցանցում գրել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը։
«Այս պահին զոհեր չկան: Ավելի վաղ ԱՀԿ-ի աշխատակիցն ու վարորդները եղել են տեղում, որպեսզի օգնեն տարհանել մատակարարումները: Թիմին հաջողվել է տարհանել մոտ 300 ծղոտե ներքնակներից 130-ը և լքել տարածքը ԱՀԿ-ի հայտարարության մեջ:
Պահեստը համալրված էր հումանիտար բժշկական պարագաներով, որոնք նախատեսված էին առաջնագծի բժշկական հաստատությունների համար՝ հիմնականում ԱՀԿ-ի շտապ բժշկական պարագաներով:
ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրենն իր ուղերձում չի նշել, թե ում կողմից է ոչնչացվել մարդասիրական պահեստը։ Ուկրաինական լրատվամիջոցները գրում են, որ պահեստն ավերվել է, երբ Ռուսաստանը հարվածել է Դնեպրին։