Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy on the occasion of Independence Day. The message states:
"I warmly congratulate you and the friendly people of Ukraine on the occasion of the national holiday of Ukraine, Independence Day.
The Republic of Armenia attaches great importance to the consistent development and expansion of our bilateral relations based on common values, historical relations and friendship.
I highly appreciate your participation in the 8th European Political Community Summit in Yerevan, which really breathed new life into our bilateral relations. I am sure that the sincere discussion that took place during our meeting and the consistent implementation of the agreements reached during it will contribute to the strengthening of mutual trust between our two countries, the expansion of economic and humanitarian ties, as well as the full realization of the entire potential of bilateral partnership for the benefit of both peoples.
Armenia firmly supports the establishment of a just and lasting peace in Ukraine and is ready to continue providing humanitarian support to the people of Ukraine.