US President Donald Trump stated that it was "a very good thing" that Iran struck Saudi Arabia, Qatar, the UAE, Bahrain, and Kuwait after the war began, as it lost the country's support in the Middle East in an interview with Fox News on Sunday night.
"Everybody was shocked. I was surprised. I thought it was a very good thing because they lost all of the support they had," Trump said.
Trump also pointed to the strikes to support his claim that if Iran had a nuclear weapon, it would have fired it. He reiterated his claims that if he were not president, Iran would have a nuclear weapon and Israel would be destroyed.
"If I weren't president, Israel would be gone. There would be no Israel, and there would probably be no Middle East," Trump said.