«Տեսնես վախեցավ, թե՞ անուններն է մոռացել»․ Էդուարդ Շարմազանով
![]() 815 Ուրբաթ, 12 ապրիլի, 2019 թ., 12:45 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կարմիր տեռորի ու ֆաշիստների, կեղծ սիրո ու մտահոգիչ խաղաղասիրության, ինչպես նաև օտարերկրյա գործակալների մասին․ երեկ տեղի ունեցավ իրականության մանիպուլյատիվ և կամայական հերթական մեկնաբանությունը Փաշինյանի կողմից: Հերթով՝ • Ասում է՝ սերը հաղթեց օլիգարխիային... Սիրո մասին... Այդ կեղծ սիրո ու սուտի համերաշխության քարոզիչները որտե՞ղ են տեսել՝ դագաղներով, սև ժապավեններով, տոտալ հայհոյանքներով և շանտաժով ու սպառնալիքով սեր: Հիշեցի բոլշևեիկներին, որոնք կարմիր տեռոր էին իրականացնում, ցարական ընտանիքին գնդակահարում էին և հայտարարում, թե դա արվում է հանուն Ռուսաստանի նկատմամբ սիրո: Փաշինյանը թող ինքն իրեն հարց տա՝ իսկ ո՞ւր են հիմա այդ բոլշևիկները: Օլիգարխներին մի վայրկյանում խոշոր սեփականատեր հռչակելով՝ Փաշինյանը ձևն է փոխում, ոչ թե բովանդակությունը: Եթե Փաշինյանը լավ նայի աջ ու ձախ կողմերը, կտեսնի, որ օլիգարխիան ոչ միայն կա, այլ նույնիսկ ծաղկում է իր հետ միասին: • Ըստ Փաշինյանի՝ Հայաստանում հաստատվել է ժողովրդավարության հաղթանակ: • Փաշինյանն ասում է՝ Ալիևի հետ ազնիվ և կառուցողական զրույց են ունեցել ու աջ ու ձախ շռայլում խաղաղասիրական խոսքեր: Խաղաղասիրությունը լավ է, երբ դիմացինդ է խաղաղասեր: Հիշեցման կարգով ասեմ, որ 1938-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Չեմբեռլենը Մյունխենում խաղաղասիրական պակտ կնքեց Մուսոլինիի և Հիտլերի հետ ու գլուխ էր գովում, թե խաղաղություն է բերել Մեծ Բրիտանիային: Ընդամենը 1 տարի անց Հիտլերն սկսեց 2-րդ աշխարհամարտը: Պատմությունից դասեր պետք է քաղել: Եթե չես քաղում, նա քեզ դաժանորեն պատժում է: • Փաշինյանն Իրանում խոսեց օտարերկրյա գործակալների մասին: Սպասում էի, որ գործակալների անունները կհնչեցներ Ստրասբուրգից: Չհնչեցրեց. տեսնես վախեցավ, թե՞ անուններն է մոռացել»։ |