«Եթե Հայաստանում հեղափոխությունը տեղի չունենար, հերթական անգամ կունենայինք 1 իշխանական թեկնածու». Տիգրան Գրիգորյան
![]() 326 Երեքշաբթի, 10 սեպտեմբերի, 2019 թ., 04:05 Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության անդամ Տիգրան Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մի քանի կետով ամփոփեմ ՏԻՄ ընտրություններն Արցախում: 1. Աննախադեպ մրցակցային ընտրություններ էին, և դա միմիայն Թավշյա հեղափոխության արդյունքն է: Եթե Հայաստանում հեղափոխությունը տեղի չունենար, հերթական անգամ կունենայինք 1 իշխանական թեկնածու ու մի քանի ստատիստներ: 2. Ընտրությունները խիստ ապաքաղաքականացված էին: Ստեփանակերտում 5 թեկնածուներից 4-ն ինքնաառաջադրվել էր: Դժվար էր հասկանալ, թե թեկնածուներից ով է իշխանական, իսկ ով՝ ընդդիմադիր: Նույն կուսակցության տարբեր թևեր աջակցում էին տարբեր թեկնածուների: Կային նաև զավեշտալի դեպքեր, երբ թեկնածու առաջադրած կուսակցության առաջնորդներից մեկը հրապարակայնորեն աջակցում էր այլ թեկնածուի: Քաղաքականը մի կողմ էր մղվել, առաջին պլան էին եկել ընկերական ու ազգակացական կապերը: 3. Մի շարք խոշոր համայնքներում անկախ կամ ընդդիմադիր թեկնածուները կարողացան հաղթել: իշխանական թեկնածուները մեծ ռեսուրսներ էին օգտագործել, բայց պարտվել: Սա հույս է ներշնչում, որ վարչական ռեսուրսի ու փողի կուսակցություններին հնարավոր է լինելու հաղթել: Հատկապես ոգևորիչ է իշխանությունների պարտությունը Հադրութ քաղաքում և շրջանի մի շարք այլ համայնքներում: Մինչև հեղափոխությունը Հադրութի շրջանն Արցախի ամենաանազատ շրջաններից էր: Իրավիճակն այնքան անհույս էր, որ ընտրությունների ժամանակ որոշ կուսակցություններ նույնիսկ անիմաստ էին համարում քարոզարշավ անել այնտեղ: Հադրութում այս մասշտաբի փոփոխությունները լավ ցուցիչ են, թե Արցախն ինչքան ավելի ազատ է դարձել հայաստանյան հեղափոխությունից հետո: Հուսանք, որ Հադրութի օրինակը վարակիչ կլինի այլ շրջանների համար: 4. Մասնակցությունն իրականում բավականին բարձր էր: ՏԻՄ ընտրություններում ավանդաբար մասնակցությունն ավելի ցածր է լինում, քան համապետական ընտրություններում: Արևմուտքի խոշոր քաղաքներում տոկոսային առումով միշտ սրանից 2-3 անգամ քիչ մարդ է մասնակցում ՏԻՄ ընտրություններին: Օրինակ՝ երեկ Մոսկվայում մասնակցությունը 21% էր»: |