«Քոչարյանները պահանջում են հերքում և 2.000.000 դրամ». Արա Պապյան
![]() 300 Չորեքշաբթի, 04 դեկտեմբերի, 2019 թ., 11:25 «Մոդուս Վիվենդի» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Արա Պապյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ի տեղեկություն. Քոչարյանն ընդդեմ Արա Պապյանի. հաշվի առնելով, որ բազմաթիվ լրագրողներ և անհատ քաղաքացիներ պարբերաբար հետաքրքրվում են Քոչարյան ընտանիքի՝ Արա Պապյանի դեմ ներկայացրած հայցի ճակատագրով, տեղեկացնում ենք հետևյալը. դատավարության հերթական նիստը տեղի կունենա ս./թ. դեկտեմբերի 5-ին՝ ժամը 15.00-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աջափնյակի դատարանում: Դատավոր՝ Գոռ Թորոսյան: Սեդրակ Քոչարյանը, մասնավորապես, զրպարտություն է համարում հարցազրույցներից մեկում Պապյանի արտահայտած այն միտքը, որ բջջային հեռախոսի ներկրման ոլորտի բազմաթիվ գործարարներ ճնշման են ենթարկվել Քոչարյանի իշխանության տարիներին, քանի որ Սեդրակ Քոչարյանն է տնօրինել բջջային հեռախոսների ներկրման ոլորտը: Քոչարյանները պահանջում են հրապարակային հերքում և 2 000 000 դրամ: Դիմում ենք բոլոր այն անձանց, ովքեր ժամանակին առնչվել են բջջային հեռախոսների ներկրմանն ու վաճառքին և տուժել են Քոչարյանների գործունեության հետևանքով, կապվել Արա Պապյանի հետ ([email protected]): Արդարությունը պիտի հաղթանակի: Արդարության հաղթանակը կարող է ուշանալ, բայց նրա հաղթանակն անխուսափելի է: Հիմա արդարության վերականգնման ժամանակն է»: |