«Պետք չէ մարդասիրություն ցուցաբերել տականքների հանդեպ». Գարիկ Ղազարյան
![]() 476 Շաբաթ, 28 դեկտեմբերի, 2019 թ., 03:30 ԱԺ աշխատակից Գարիկ Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկվանից ՖԲ-ում քննարկվում է հանցագործ ՀՀԿ-ի անհաջող տրիոյի երգը նվիրված ընկերներին, դժնդակ օրերին, ստորների հետ գրկախառնվածությանը, աթոռի ձգտողներին ու տարատեսակ դավաճանություններին: Ես կլինեմ շատ անկեղծ ու հստակ. պետք չէ ավելորդ անգամ մարդասիրություն ցուցաբերել տականքների հանդեպ, ովքեր մարդ կոչվելու իրավունք չունեն ընդհանրապես, քաղաքակրթություն խաղալ, ցույց տալ իբր մի քանի գլուխ բարձր ես իրենցից կամ այլ ֆլան-ֆստան:Այդ ամենն անչափ զզվելի է: Ինձ ու համոզված եմ նաև ազգիս գերակշիռ մեծամասնության համար նրանք հանցավոր ռեժիմի ամենավառ ներկայացուցիչն ու մասնակիցն ու սպասարկուն են, գուցե շատերին էլեմենտար թվա, բայց ես չեմ պատրաստվում տարածել այդ երգը և չեմ էլ ողջունում տարածումը որևէ մեկի կողմից, նրանք ստորագույն արարածներ են և պիտի պատժվեն խստագույնս իրենց արած-չարածի համար և վեʹրջ»: |