Երեքշաբթի, 12 մայիսի, 2020 թ., 12:40
Աշխարհում գրանցվել է կորոնավիրուսի 4 մլն դեպք, մահացել է 278․8 հազար մարդ՝ համաձայն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալների։ Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի հետազոտական կենտրոնների տվյալներով (Johns Hopkins CSSE)՝ աշխարհում վարակվածների թիվը գերազանցել է 4․1 մլն-ը, մահացել է 286 հազար մարդ, գրում է РБК-ն։
Հաստատված դեպքերի թվով առաջատարը, ըստ Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալների, շարունակում է մնալ Միացյալ Նահանգները՝ 1.3 մլն մարդ: Երկրորդ տեղում Իսպանիան է (227 հազար), Մեծ Բրիտանիան՝ 3-րդ (224 հազար), ՌԴ-ն՝ 4-րդ (221 հազար), Իտալիան՝ 5-րդ (219 հազար)։ Համաձայն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կորոնավիրուսի վերաբերյալ համաճարակաբանական ուսումնասիրությունների՝ կորոնավիրուսով վարակված անձանց մեծամասնությունը ծանր հիվանդներ են։