«Ադրբեջանական տեղեկատվական դիվերսիային պետք է արձագանքել՝ անտեսելով». Նաիրի Հոխիկյան
![]() 238 Հինգշաբթի, 17 սեպտեմբերի, 2020 թ., 04:05 Միջէթնիկ հակամարտությունների փորձագետ Նաիրի Հոխիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թուրքական և ադրբեջանական մեդիադաշտը համակարգված ձևով անցել է կեղծ տեղեկությունների տարածման՝ կապված «Քրդական բանվորական կուսակցության» (PKK) և Արցախի հետ: Բնական է, որ մեր հակառակորդ երկիրը պիտի հսկա գումարներ ծախսի այդ տեղեկատվական դիվերսիան հնարավորինս տարածելու համար: Կարծում եմ՝ հայկական մեդիադաշտը և սոցիալական հարթակների օգտատերերը լավ են հասկանում ինֆորմացիայի տարածման ալգորիթմները՝ հաշվի առնելով, որ որքան շատ արձագանք լինի այդ թեմայով, թեկուզ բացասական, այնքան այն տարածում կունենա: Կարծում եմ՝ ադրբեջանական տեղեկատվական դիվերսիային պետք է արձագանքել՝ անտեսելով: Խնդրում եմ՝ մի կիսվեք (share) ադրբեջանական կեղծ հրապարակումներով, փոխարենը կարելի է այն խլացնել այլ՝ ավելի ուժեղ և իրականությանը համապատասխանող տեղեկությամբ՝ Թուրքիան ահաբեկիչներ է գործուղում Ադրբեջան»: |