Թուրքական որևէ լրատվականից որևէ հայտ չի ստացվել. Տեղեկատվության ստուգման կենտրոն
![]() 302 Երկուշաբթի, 01 մարտի, 2021 թ., 00:15 Թուրքական որևէ լրատվամիջոց մարտի 1-ի միջոցառումը լուսաբանելու հավատարմագրման հայտ առայսօր չի ներկայացրել: Այդ մասին հայտնում է «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը»: «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնի» հարցմանն ի պատասխան ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնեց, որ մարտի 1֊ին Երևանում տեղի ունենալիք հանրահավաքը լուսաբանելու համար տվյալ լրատվականից հավատարմագրման հայտ առայսօր չի ստացվել։ Թուրքական որևէ այլ լրատվականից ևս նմանօրինակ որևէ հայտ չի ստացվել։ Հիշեցնենք, որ wargonzo նախագծի ստամբուլյան աղբյուրները հայտնել էին, որ թուրքական լրատվամիջոցները հայտ են ներկայացրել մարտի 1֊ին Երևանում տեղի ունենալիք միջոցառումները լուսաբանելու համար և պատրաստվում են ներկա գտնվել Փաշինյանի հանրահավաքին: Խոսքը վերաբերում է թուրքական TRT ռեսուրսին, որն աշխատում է նաև հարևան Վրաստանի տարածքում։ |