ՔՊ-ականները կհավաքվեն. «Ժողովուրդ»
![]() 242 Շաբաթ, 31 հուլիսի, 2021 թ., 09:42 «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ իշխանության ՔՊ խմբակցության ներկայացուցիչները պատրաստվում են այսօր և վաղը ակտիվ հանդիպումներ ունենալ միմյանց հետ և ութերորդ գումարման խորհրդարանի առաջին նիստից առաջ քննարկել անելիքները: «Ըստ մեր տեղեկությունների՝ գլխավոր հարցը լինելու է հանձնաժողովների նախագահների ընտրության հարցը, որի հետ կապված՝ օրերս թեժ քննարկում էր ունեցել իշխող թիմը, և կարողացել էին միայն ընտրել Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի և Պաշտպանության ու անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահներ՝ Վլադիմիր Վարդանյանին և Անդրանիկ Քոչարյանին: Հիմա պետք է ընտրվեն մյուս հանձնաժողովների նախագահները, և քննարկեն նաև օրակարգային այլ հարցերը, թե ինչպես պետք է իրենց պահեն ԱԺ առաջին նիստի ընթացքում։ Բացի այդ, այս օրերին պետք է մշակվի նաև ռազմավարություն, թե ինչ են անելու, ինչպես են դիմակայելու ընդդիմությանը»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |