«Ինչո՞ւ չի կարելի մի փոքր դիվանագետ լինել». Սուրեն Սարգսյան
![]() 330 Հինգշաբթի, 20 հունվարի, 2022 թ., 21:06 Միջազգայանգետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱՄՆ կոնգրեսականները մի կողմ են դրել իրենց ներքաղաքական գզվրտոցը և, ցուցադրելով պետականության, երկկուսակցական համակարգի և ժողովրդավարության նկատմամբ հարգանք, միասին ընդունում են օտարերկրյա պառլամենտական պատվիրակությանը, որի երեք անդամներն էլ նույն կուսակցությունից են (դեսպանը՝ այդ թվում): Ամերիկյան կողմը պատրաստակամություն է հայտնել ընդունել 3 մասնակցի: Փաստորեն Հայաստանի ընդդիմությունից մարդ են հանել մասնակիցների ցուցակից, որ դեսպանը հանդիպմանը մասնակցի: Դեսպանի համար սա ընդամենը հիանալի «photo opportunity» էր (Մենենդեզի հետ կապված պատմությունը վկա): Եթե նա իր տեղը զիջեր ԱԺ ցանկացած ընդդիմադիր գործչի, ապա դա շատ դրական և ադեկվատ կընդունվեր Կոնգրեսի ղեկավարության կողմից՝ որպես հավատարմություն բազմակուսակցական համակարգին և ժողովրդավարությանը: Էլ չեմ ասում, որ դեսպանը կարող էր բանակցել 4-րդ մասնակցի համար կամ նստել երկրորդ շարքում: Ինչո՞ւ չի կարելի մի փոքր դիվանագետ, հեռատես ու խորաթափանց լինել»: Աղբյուրը` Սուրեն Սարգսյան |