«Կոսաչովն արել է մի շարք ոչ ադեկվատ հայտարարություններ». Արմեն Այվազյան
![]() 143 Երեքշաբթի, 22 նոյեմբերի, 2022 թ., 09:30 Ռազմական պատմաբան Արմեն Այվազյանը գրառում է կատարել իր էջում. «ՌԴ Դաշնության խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչովն այսօր արել է մի շարք ոչ ադեկվատ, թեև այլևս վաղուց զարմանք չհարուցող հայտարարություններ։ Ըստ ռուսաստանցի բարձրաստիճան այդ գործչի, «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը ՀԱՊԿ իրավասության մեջ չի մտնում։ ՀԱՊԿ անդամ երկրներից յուրաքանչյուրն ինքնուրույն է որոշում իր վերաբերմունքը նրա (այդ հակամարտության) նկատմամբ։ Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա հայտնի է, որ մենք ամենաանկեղծ կերպով նպաստում ենք կարգավորմանը։ Ընդ որում, մեր ջանքերը հավասարապես պահանջված են և՛ մեկ, և՛ մյուս կողմից։ Այլ կերպ չի կարող լինել, իրավիճակը միայն այդպես կարող է զարգանալ։ Այս հակամարտության միայն մեկ կողմին աջակցելու դիրքորոշումը կնշանակեր խորացնել այն։ Պետք է որդեգրել խաղաղ կարգավորման դիրքորոշում և օգնել, որ այս կարգավորման պայմաններն ընդունելի լինեն բոլոր կողմերի համար»,- նշել է նա։ Ահա և Կ. Կոսաչովի հարցազրույցի համապատասխան հատվածն ամբողջությամբ՝ բնագրով. «— 23 ноября в Ереване встретятся лидеры стран ОДКБ. Могут ли эта организация и Россия как ее самый мощный участник оказать Армении более энергичную поддержку в конфликте с Азербайджаном, прежде всего, военную? Или нам сейчас не до Армении? Աղբյուրը` Արմեն Այվազյան |