«Եթե ԱՄՆ-ն դուրս գա բանակցային գործընթացից, Իրանը սովից չի մեռնի»․ Փեզեշքիան
Եթե ԱՄՆ-ն որոշի դուրս գալ Իրանի հետ բանակցային գործընթացից, Իրանը սովից չի մեռնի։ Այս մասին հայտնել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Եթե ԱՄՆ-ն հանկարծ որոշի դուրս գալ Իրանի հետ բանակցային գործընթացից և մեր դեմ ավելի խիստ պատժամիջոցներ կիրառի, Իրանում ոչ ոք սովից չի մեռնի։ Մենք կգտնենք ելք»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ նման պարագայում իրանցիները պետք է համախմբվեն և գործեն միասին։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ-ն և Իրանն անուղղակի բանակցությունների 5 փուլ են անցկացրել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ։ Վերջին անգամ ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակություններն Օմանի միջնորդությամբ հանդիպել են Հռոմում՝ մայիսի 23-ին։
Ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիպման հետ կապված՝ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-Իրան բանակցություններում որոշակի առաջընթաց է գրանցվել։