Ֆինլանդիայում «Ֆիտբուրգ» նավի անձնակազմի անդամները ձերբակալվել են մալուխը վնասելու կասկածանքով
«Ֆիտբուրգ» նավի անձնակազմի երկու անդամներ ձերբակալվել են Ֆինլանդիայում, իսկ ևս երկուսին արգելվել է լքել երկիրը մալուխը վնասելու կասկածանքով։ Այս մասին հունվարի 1-ին հաղորդվել է Ֆինլանդիայի ոստիկանության կայքում։
Ֆինլանդիայի Ազգային Հետաքննչական Բյուրոն ներկայում ղեկավարում է հետաքննությունը։ Նավի վրա արդեն սկսվել են քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ անհրաժեշտ նյութերի հավաքագրում և իրավիճակի վերլուծություն։ Նավի խարիսխի ստուգում է իրականացվում նաև միջադեպին հանգեցրած ցանկացած վնասի պարզման համար։ Բացի այդ, վնասված մալուխի տարածքում սկսվել է ստորջրյա հետաքննություն՝ Սահմանապահ ծառայության և Ֆինլանդիայի պաշտպանության ուժերի աջակցությամբ։ Հետաքննությունը շարունակվում է Սահմանապահ ծառայության և պաշտպանության ուժերի հետ սերտ համագործակցությամբ։ Դեկտեմբերի 31-ին Ֆինլանդիայի Ափային պահպանությունը հայտնել է Ֆինլանդիայի ծոցում ստորջրյա հեռահաղորդակցության մալուխը վնասելու կասկածանքով նավի ձերբակալման մասին։ «ՎԼ Տուրվա» նավը ժամանել է դեպքի վայր և ջրում հայտնաբերել նավի խարիսխի շղթան։ Ֆինլանդիայի կառավարությունը ավելի ուշ Ռուսաստանի դեսպանատանը տեղեկացրել է նավի կալանավորման մասին, որի անձնակազմում Ռուսաստանի քաղաքացիներ կային։