Կուբայի իշխանությունները հայտարարել են, որ երկիրը կպաշտպանվի «մինչև արյան վերջին կաթիլը»
Կուբայի նախագահ Միգել Դիաս-Կանելը X սոցիալական ցանցում գրել է, որ երկիրը 66 տարի է, ինչ գտնվում է Միացյալ Նահանգների հարձակման տակ և պատրաստ է պաշտպանվել «մինչև արյան վերջին կաթիլը»։
Նա այս մեկնաբանությունն արել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն հայտարարության վերաբերյալ, որ Կուբան այլևս փող և նավթ չի ստանա։ Ավելին, ռադիոհաղորդավար Հյու Հյուիթի հետ հարցազրույցում ԱՄՆ-ի առաջնորդը կարծիք է հայտնել, որ կղզի-պետությունը «մեծ դժվարության մեջ է» և «կախված է մազից»։
Մինչդեռ հանրապետական ​​սենատոր Ռիք Սքոթը Fox Business-ի եթերում հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պլանավորում է լիակատար վերահսկողություն հաստատել Լատինական Ամերիկայի նկատմամբ։ Նա պարզաբանել է, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր է «կարգուկանոն հաստատել» Կուբայում և Նիկարագուայում, իսկ Կոլումբիայում նոր նախագահ նշանակել։
Կուբայի արտաքին գործերի նախարար Բրունո Ռոդրիգեսը կրկին հայտարարել է, որ օրենքն ու արդարադատությունը Կուբայի կողմն են, և որ ԱՄՆ-ի վարքագիծը սպառնում է ոչ միայն կիսագնդի, այլև ամբողջ աշխարհի անվտանգությանը։