ԱՄՆ-ն օգտագործել է «գաղտնի զենք» Վենեսուելայում իր հատուկ գործողության ժամանակ. New York Post
Հունվարի 3-ին Վենեսուելայում ռազմական գործողության ժամանակ ԱՄՆ-ն տեղակայել է հզոր «գաղտնի զենք», որը չեզոքացրել է ինչպես վենեսուելական զորքերը, այնպես էլ ռազմական տեխնիկան: Այս մասին հաղորդում է New York Post-ը՝ հղում անելով Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի անվտանգության ծառայության անդամի վկայությանը:
«Մենք պատրաստ էինք, բայց հանկարծ մեր բոլոր ռադարային համակարգերն անջատվեցին առանց որևէ բացատրության»,- ասել է զրուցակիցը: «Հաջորդը, ինչ մենք տեսանք, անօդաչու թռչող սարքեր էին, բազմաթիվ անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք թռչում էին մեր դիրքերի վրայով: Մենք չգիտեինք, թե ինչպես արձագանքել»,- ասել է պահակը:
Ըստ նրա, կարճ ժամանակ անց հայտնվել են մի քանի ուղղաթիռներ՝ մոտ ութը՝ տեղափոխելով, իր գնահատմամբ, ընդամենը 20 ամերիկացի զինվորի:
«Մենք հարյուրավորներ էինք, բայց մենք ոչ մի շանս չունեինք,- ասել է նա: Նրանք կրակում էին այնպիսի ճշգրտությամբ և արագությամբ, որ թվում էր, թե յուրաքանչյուր զինվոր րոպեում 300 կրակոց է արձակում: Մի պահ նրանք ինչ-որ բան արձակեցին: Դա նման էր շատ հզոր ձայնային ալիքի: Հանկարծ ես զգացի, որ գլուխս պայթում է ներսից»,- ավելացրել է զոինվորականը: Ականատեսի խոսքով՝ բոլորն սկսել են արյունահոսել քթերից և արյուն փսխել։ Վենեսուելայի անվտանգության ուժերը ընկել են գետնին և «չեն կարողացել վեր կենալ այդ ձայնային կամ այլ զենքից»։
Վենեսուելայի Ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ հունվարի 3-ի հարձակման հետևանքով զոհվել է մոտ 100 անվտանգության աշխատակից։
«Այս 20 մարդիկ, առանց որևէ կորուստ կրելու, սպանել են մեր հարյուրավոր աշխատակիցների»,- ասել է նա։ «Մենք ոչ մի կերպ չէինք կարողանում մրցակցել նրանց տեխնոլոգիաների, նրանց զենքերի հետ։ Երդվում եմ, ես երբեք նման բան չեմ տեսել»,- հավելել է զրուցակիցը։
Հրապարակման համաձայն՝ հղում անելով ամերիկյան հետախուզության նախկին աշխատակցի, ԱՄՆ զինված ուժերը մի քանի տարի շարունակ ունեցել են ուղղված էներգիայի զենքեր, որոնք թիրախներին հարվածում են կենտրոնացված էներգիայով, ինչպիսիք են միկրոալիքային ճառագայթները կամ լազերային ճառագայթները, բայց սա կարող է լինել առաջին անգամը, որ ԱՄՆ-ն դրանք օգտագործել է մարտական գործողություններում։
Հունվարի 3-ի առավոտյան ԱՄՆ-ի ուժերը հարվածներ են հասցրել Վենեսուելայի տարածքին։ Գործողության ընթացքում գերի են ընկել երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն և նրա կինը՝ Սիլիա Ֆլորեսը։ Հունվարի 5-ին զույգը ներկայացել է Նյու Յորքի դաշնային դատարան՝ թմրանյութերի և զենքի ապօրինի շրջանառության մեղադրանքով։ Նրանք իրենց մեղավոր չեն ճանաչել։