Չորեքշաբթի, 18 մարտի, 2026 թ., 22:12
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը չորեքշաբթի օրը ենթադրել է, որ Վաշինգթոնի դաշնակիցները կմիջամտեն Հորմուզի նեղուցում նավագնացությունն ապահովելու համար, միայն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն «գործարքներ կկնքի» Իրանի հետ։
«Հետաքրքիր է, թե ինչ կլինի, եթե մենք վերացնենք Իրանի [կառավարության – խմբ.] մնացորդները և թույլ տանք, որ այն (նեղուցը) օգտագործող երկրները, իսկ մենք չենք օգտագործում, պատասխանատու լինեն այսպես կոչված նեղուցի համար։ Դա կստիպի դաշնակիցներին արագորեն աշխատել», - գրել է նա իր սոցիալական ցանցում՝ Truth Social-ում։
Իրանի շուրջ ստեղծված լարվածությունը հանգեցրել է Հորմուզի նեղուցի փաստացի շրջափակմանը, որը Պարսից ծոցից համաշխարհային շուկա նավթի և հեղուկ բնական գազի մատակարարման հիմնական երթուղին է, և նաև ազդել է տարածաշրջանում նավթի արտահանման և արտադրության մակարդակի վրա։
Թրամփը նախկինում կոչ էր արել Չինաստանին, Ֆրանսիային, Ճապոնիային, Հարավային Կորեային, Մեծ Բրիտանիային և այլ երկրներին նավեր ուղարկել Հորմուզի նեղուց՝ նավագնացությունը վերականգնելու համար։ Գերմանիան և Ֆրանսիան արդեն մերժել են Թրամփի խնդրանքը։ Միևնույն ժամանակ, ԵՄ արտաքին գործերի նախարար Կայա Կալլասը հայտարարել է, որ ԵՄ երկրները պատրաստ չեն նավատորմ ուղարկել Հորմուզի նեղուց։