Էստոնիան հրաժարվել է Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյին թույլտվություն տալ թռչել իր օդային տարածքով մայիսի 9-ին Մոսկվա կատարելիք այցի համար՝ Հաղթանակի օրվա շքերթին մասնակցելու նպատակով:
«Մենք սա արգելեցինք անցյալ տարի, և նույն սկզբունքն է գործում նաև հիմա», - ասել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցախնան։ Նա ընդգծել է, որ Էստոնիան հետևում է ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի երկրների համար պաշտոնական այցերի ժամանակ վայրէջքի և թռիչքի թույլտվություններ տրամադրելու միասնական ընթացակարգին, սակայն այս ընթացակարգը չի վերաբերում Ռուսաստան կատարվող չվերթներին։
Մեկ օր առաջ Ֆիցոն հայտարարել էր, որ Լիտվայի և Լատվիայի իշխանությունները հրաժարվել են բացել իրենց օդային տարածքը մայիսի 9-ին Մոսկվա կատարվող իր չվերթի համար։
Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը նախկինում հայտարարել էր, որ մի քանի օտարերկրյա առաջնորդներ մտադիր են այցելել Մոսկվա մայիսի 9-ի տոնակատարությունների համար։ Ֆիցոն ապրիլի 6-ին հայտարարել էր, որ ցանկանում է թռչել Մոսկվա Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ։
Անցյալ տարի Էստոնիան, Լատվիան և Լիտվան նույնպես փակել են իրենց օդային տարածքը Ֆիցոյի՝ Մոսկվա կատարվող չվերթի համար։ Նրա ինքնաթիռը թռել էր ավելի երկար երթուղով՝ Հունգարիայի, Ռումինիայի, Սև ծովի և Վրաստանի վրայով։