Անկարան հայտարարել է, որ Իսրայելը խոչընդոտում է Գազայի խաղաղության ծրագրի երկրորդ փուլին
Իսրայելը չի կատարում Գազայի խաղաղության ծրագրի առաջին փուլով ստանձնած իր պարտավորությունները և խոչընդոտում է երկրորդ փուլին անցնելուն, ասել է Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խոսնակ Օմեր Չելիքը։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք Գազայում տիրող իրավիճակին։ Երկրորդ փուլը, ըստ էության, պետք է սկսվեր, բայց Իսրայելը չի կատարում առաջին փուլով ստանձնած իր պարտավորություններից ոչ մեկը և փորձում է խափանել գործընթացը՝ միակողմանի պահանջներ ներկայացնելով», - երեքշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Չելիքը։ Նա ընդգծել է, որ բռնության դադարեցումը մնում է գլխավորը։ «Իսրայելը պետք է դադարեցնի Գազայում սպանություններն ու ոչնչացումները, ինչպես նաև քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների սպանությունները։ Սա գործընթացի շարունակման համար հիմնարար մարդասիրական պահանջ է», - ընդգծել է նա։
Չելիքը նաև ընդգծել է մարդասիրական օգնության համաձայնագրերի կատարման անհրաժեշտությունը։ «Առաջին փուլում համաձայնեցված օգնությունը պետք է ամբողջությամբ տրամադրվի, ինչպես նաև Ռաֆահի անցակետի բացումը։ Սակայն Իսրայելը խուսափում է այդ պարտավորություններից», - ասել է նա։ Նա հավելել է, որ լարվածությունը շարունակվում է Արևմտյան ափին։ «Հարձակումները շարունակվում են, և փորձեր են արվում այնտեղ ստեղծել Գազայում ստեղծված իրավիճակին նման իրավիճակ։ Սա պետք է կանխվի»,- եզրափակել է Չելիքը։
2025 թվականի նոյեմբերի կեսերին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հաստատեց ԱՄՆ-ի առաջարկած բանաձևը, որը աջակցում էր ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գազայի հատվածում կարգավորման համապարփակ ծրագրին։ Խորհրդի 15 անդամներից 13-ը քվեարկեցին կողմ, իսկ Ռուսաստանը և Չինաստանը ձեռնպահ մնացին։ Գազայի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի ծրագիրը առաջարկում է Գազայի հատվածի ժամանակավոր միջազգային կառավարում և Թրամփի նախագահությամբ «խաղաղության խորհրդի» ստեղծում։ Այն նաև նախատեսում է ռազմական մանդատ միջազգային կայունացման ուժերի տեղակայման համար, որոնք պետք է համակարգվեն Իսրայելի և Եգիպտոսի հետ։